https://nahnews.org/1004304-dobrovolec-donbassa-na-ukraine-mogut-poyavitsya-novye-ato-i-goryachie-tochki-vse-nachnetsya-s-zakarpatya-oruzhiya-u-lyudei-dostatochno?from=push&utm_source=push
EGY DONBASSZI ÖNKÉNTES: UKRAJNÁBAN ÚJABB ATO-K (1) KEZDŐDHETNEK, ÚJABB „FORRÓ PONTOK” KELETKEZHETNEK. AZ EMBEREKNÉL ÉPP ELÉG FEGYVER VAN.
MINDEZ KÁRPÁTALJÁVAL KEZDŐDHET.
Kijev, június 1.
Kiderül: nem is a Donbassz „a forró pont” Ukrajna területén, hanem egészen más térségek. Már beszélik is: EGY ÚJABB ATO-T KELL INDÍTANI KÁRPÁTALJÁN, mivel jelenleg ez a legproblémásabb régió.
Már számos szakértő elmondta, nem is egyszer, hogy UKRAJNA SZÉTROBBANHAT. Méghozzá ez az országnak egyszerre több régiójában is megtörténhet. És ez még csak nem is Majdan lesz (2). Hiszen a társadalom immár erősen forrong, az emberek birtokában pedig sok fegyver van (3).
(„Mindez csak a kezdet”):
https://static.kepfeltolto.com/orig/2018/06/02/bba82bd457ae1d7d6598eef7fd5617ff.jpg
Mit mond például erről Szemjon Gluzman, egy ukrán közéleti személyiség: „Attól tartok, nem lesz több majdan. A hatalom pénzt próbál előteremteni – mindenhonnan, ahonnan csak tud, és ahogyan csak tud. És ezt becstelen módon teszi. Rossz vége lesz annak, ha például az árak tovább nőnek majd (4). És ez nem majdan lesz. Az országban nagyon sok fegyver – és düh – halmozódott fel. És az senkit sem fog érdekelni, hogy kire lőnek majd rá. Úgy vélem, belénk, önökbe, lőnek majd – minthogy nem úgy beszélünk és gondolkodunk.”
A News Front sajtóügynökség „Valójában” c. adásában ma ezt a témát tűzte napirendre Szvjatoszlav Golikov, egy, a Donbasszban harcoló orosz önkéntes, illetve Szergej Veszelovszkij krími újságíró.
„Jelenleg a közvélemény teljes figyelme ma a Donbasszra összpontosul. Miközben Ukrajnára nyomás – egyelőre csendes nyomás – nehezedik, de már más irányokból. Az ország egyre csak porlad szét, és mind kevesebb támogatásra talál. Így Ukrajnára már olyan vádak hullottak, mint hogy nacionalista, üldözi a nemzeti kisebbségeket. Ukrajnának fölemlegették a cigányokat, a magyarokat, a lengyeleket (5). És, bármelyik percben, minden megváltozhat. És kiderülhet, hogy Ukrajna területén nem a Donbassz a „forró pont”, hanem egészen más térségek” (6) – mondta Veszelovszkij.
https://youtu.be/yIpj9h4jxBA
Amire Golikov megjegyezte: nagyon is elképzelhetőnek tartja, hogy Ukrajnában újabb forró pontok keletkezhetnek. Szavai szerint MINDEN KÁRPÁTALJÁVAL VEHETI KEZDETÉT (kiemelés a fordítótól). Egy lázadáshoz pedig éppen elég fegyver van az emberek birtokában.
Igazából elég sok „forró pont” megjelenése lehetséges – ha figyelembe vesszük, hogy a társadalom mennyire militarizált; hogy mindenféle nem formális, ám abszolút harcra alkalmas katonai szervezet jött létre – továbbá óriási mennyiségű, illegálisan tartott fegyver van a lakosság birtokában. A helyzet veszélyes. Ráadásul a törvényeket igencsak tetszés szerint alkalmazzák. Ezért a banditizmus szabadon garázdálkodhat. Méghozzá nemcsak a belső banditizmus, de az is, amit észak-kaukázusi „elvtársaink”, a szíriai fegyveresek hoztak magukkal. Ezek a fegyveresek részben visszatértek, menedékre leltek – és egyáltalán nem segítik elő a helyzet stabilizálását. Már szóbeszéd tárgya: kéne úgy intézni, hogy Kárpátalján, mint a legproblémásabb térségben, egy ATO-ra kerülhessen sor – jegyezte meg a szakértő.
Amire Veszelovszkij megjegyezte: Magyarországon és Romániában már dörzsölik a tenyerüket, és várják, hogy mikor törnek ki a lázadások – hogy azután el lehessen ragadni Ukrajna területének egy részét.
MEGJEGYZÉSEK:
(1) ATO („Terrorellenes Művelet”) – ilyen kódolt névvel indult meg 2014. április végétől a Donbassz tiltakozó mozgalmainak fegyveres erővel történő letörésére irányuló katonai büntető expedíció. Noha az alkotmány tiltja, ezt a hadműveletet elsősorban a hadsereg, illetve a hozzá csapódó, szélsőségesen nacionalista, sőt kifejezetten fasiszta, náci fegyveresekből álló félkatonai alakulatok hajtották végre – és nem a rendőrség.
(2) A Majdan három hónapig tartó, erőszakos zavargás volt – a törvényes államfő hatalomból való eltávolításának céljával. Az erőszakos akciókat azonban főként házilag gyártott harceszközökkel vívták (ebből a szempontból a Majdan csakugyan „békés”) volt. Lőfegyverek csak a Majdan legvégén jelentek meg a téren. Azt követően, hogy a nyugati megyékben a szélsőséges fegyveresek átvették a hatalmat, és a hadsereg, a rendőrség fegyverraktáraiban zsákmányolt fegyverekből mintegy 1300-at fővárosi elvbarátaiknak küldtek.
(3) Főként a Donbasszból hazatért katonák, szélsőséges fegyveresek birtokában voltak, vannak fegyverek. Ezekkel jónéhány bűntényt követtek már el, fegyveres leszámolásokra is sor került. A szélsőséges fegyveresek mindinkább kezdik terrorizálni az ukrán hátország lakosságát is.
(4) A lakossági gázárak, 2014 óta, például a tízszeresükre nőttek. Nemrégiben újabb, 70 %-os (!) emelését jelentették be. Ezzel párhuzamosan a béreket, nyugdíjakat befagyasztották, sőt csökkentették.
(5) Az ukrajnai lengyel kisebbség elleni támadások között szerepelt, például, iskola felgyújtása, lengyel nemzetiségűek elleni inzultusok. Molotov-koktélt dobtak a lucki lengyel főkonzulátus épületére is (ami miatt az ukrajnai lengyel külképviseletek, tiltakozásul, egy időre szüneteltették működésüket). Luck egyébként annak a nyugat-ukrajnai megyének (Voliny) a székvárosa, ahol 1943-44 folyamán az ukrán fasiszta félkatonai alakulatok – más nyugat-ukrajnai megyék érintettjeivel együtt – mintegy százezer lengyel kisebbségi békés lakost mészároltak le, elképzelhetetlen brutalitással.
(6) Számos ukrajnai térség, megye megpendítette kiválási szándékát. Közöttük – némileg meglepő módon – a 2014. februári puccs előkészítésében leginkább részt vevő Nyugat-Ukrajna, Galícia is.